حساسیت به بدلیجات

 

 


علت حساسیت خانم ها به جواهرات بدلی

طلانیوز:

هنوز چند دقیقه از بستن قفل گردنبند در پشت گردن نگذشته که پوست ملتهب می‌شود. ابتدا دور گردن قرمز می‌شود. بعد پوست شروع به خارش می‌کند و اگر به سرعت گردنبند را از دور گردن بازنکنید حساسیت ناگهانی تا جایی پیش می‌رود که پوست تاول می‌زند .

به گزارش خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، تعداد کسانی که چنین تجربه‌ای داشتند، کم نیست. پژوهشگران آلمانی می‌گویند جواهرات بدلی ارزان‌قیمت که اغلب از جنس نیکل هستند در تماس با پوست ، ذراتی آزاد می‌کنند که موجب تحریک سیستم ایمنی می‌شود. سیستم ایمنی این ذرات را به اشتباه باکتری شناسایی می‌کند و در برابر آنها واکنش نشان می‌د‌هد. پزشکان از سال‌ها پیش می‌دانند که یک عامل خارجی موجب بروز چنین حساسیتی می‌شود. در این مورد نیز مانند بسیاری از حساسیت‌های دیگر آنتی‌بادهای موجب التهاب ، خارش و تاول زدن پوست می‌شوند. اما برای شروع چنین واکنشی، ابتدا بایستی دسته‌ای از گلبول‌های سفید که به سلول‌های تی معروف‌اند فعال شوند. این سلول‌ها زمانی فعال می‌شوند که سیگنالی خارج از بدن دریافت کنند. این سیگنال خارجی تا کنون شناخته شده نبود.

یون‌های نیکل واکنش سیستم ایمنی را برمی‌انگیزند

پژوهشگران آلمانی که در مورد "حساسیت‌" تحقیق می‌کنند می‌گویند گیرنده‌هایی به نام گیرنده TLR4 در این پروسه دخیل است. این گیرنده در سطح خارجی دسته مشخصی از سلولهای تی قرار دارد. پژوهشگران آلمانی با دستکاری ژنتیکی موش‌های آزمایشگاهی نقش این گیرنده را بررسی کردند. این گیرنده زمانی روشن می‌شود که پروتئین شناخته‌شد‌ه‌ای روی آن بنشیند. این پروتئین در ساخت پوشش خارجی دسته‌ای از باکتریها شرکت می‌کند. یون‌های نیکل درست مانند این پروتئین عمل می‌کنند و گیرنده TLR4 را روشن می‌کنند.

جواهرات بدلی که از فلز نیکل ساخته می‌شوند در تماس با پوست مرطوب شده و یو‌ن‌های نیکل را آزاد می‌کنند. این یون‌ها درست روی این گیرنده‌ها نشسته و موجب واکنش سیستم ایمنی بدن می‌شوند. واکنشی که مشابه واکنش بدن در برابر هجوم باکتری‌هاست. برای پژوهشگرانی که در مورد حساسیت‌ها تحقیق می‌کنند گیرنده TLR4 گیرنده شناخته شده‌ای است. نقش TLR4 در حساسیت به گردو‌خاک خانگی نیز پیش از این مشخص شده بود. در موارد شدید حساسیت به گردوغبار این گیرنده‌ها کاملأ بلوکه شده و حتی زمان ورود باکتری‌ها به بدن نیز از کار می‌افتند. پژوهشگران می‌گویند در مقایسه با گرد‌وغبار، یو‌ن‌های نیکل آسیبی به این گیرنده نمی‌رسانند.


جواهربازار - نمایشگاه و فروشگاه آنلاین جواهرات و سنگ های قیمتی

رييس انجمن متخصصان پوست و موي کشور با بيان اينکه سابقه برخي بيماري ها تاثير مستقيم بر ايجاد حساسيت در افراد دارد، گفت: چنانچه سابقه ابتلا به بيماري هايي نظير آسم، آبريزش فصلي بيني يا تب در خود يا خانواده داريد، از بدليجات به ويژه بدليجات چيني استفاده نکنيد.

دکتر"محمد گلشني" در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: برخي از آلياژها ماند نيکل، کبالت و کروم موجب ايجاد آلرژي و حساسيت در پوست مي شود.

وي افزود: علايم اين حساسيت ها که از نوع تماسي محسوب مي شوند، چند روز بعد از استفاده به صورت قرمزي، قرمزي همراه با ايجاد خارش يا قرمزي همراه با برجستگي هاي قرمز رنگ به نام "پاپول" ديده مي شود.

اين متخصص پوست و مو اضافه کرد: در محصولاتي که داراي برندهاي جهاني و به نوعي شناخته شده هستند، تست هاي حساسيت درباره اضافه کردن نوع آلياژ جديد استفاده مي کنند اما در محصولاتي که به صورت ارزان قيمت از کشورهاي آسياي شرقي وارد مي شوند، اين تست ها انجام نشده و در نتيجه استفاده از اين محصولات آسيب هايي را به دنبال دارد.

رييس انجمن متخصصان پوست و موي کشور گفت: در بسياري از کارخانجات توليد کننده زيور آلات تستي به نام patch test، در کلينيک هاي اين محصولات انجام مي شود و در باره حساسيت افراد نسبت به آلياژهايي مانند نيکل، کبالت و کروم (که در راس فلزات ايجاد کننده حساسيت است) و 30 مورد از آلياژها سنجيده مي شود.

گلشني خاطرنشان کرد: نتيجه patch test معمولا در بين همه کشورها و نژاد ها مشترک است و تعداد کمي از آلياژها در نژادهاي مختلف متفاوت است و تقريبا آمار نژادهاي مختلف در اين امر تاثير ندارد.

اين متخصص پوست و مو به شهروندان توصيه کرد:هنگام خريد بدليجات به کشور توليد کننده اين محصولات، دقت و از محصولاتي که بيشتر شناخته شده اند، استفاده کنند

http://www.javaherbazar.com/category-library-10-0-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7.html

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات خود را به

morshedi2001@yahoo.com

ارسال نمائید

 

 

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به فروشگاه اینترنتی بازاردان.کام میباشد

www.bazardan.com